Ferdinand: Maradona më i mirë se Messi

Data e publiklimit: Thursday, April 26th, 2012

Mbrojtësi i Manchester United, Rio Ferdinand, thotë se Diego Maradona mbetet para Lionel Messi si lojtari më i madh në histori të futbollit.

“Si fëmijë Maradona ishte heroi im. Unë kisha të gjitha video xhirimet. Tash do të thoni se Messi është kështu, edhe pse unë ende e kam Maradonën si numër një”.

“Te Napoli Maradona çoi një skuadër që ishte mediokre, në më të mirën, dhe i bëri ata kampionë të Italisë. Ai bëri diçka që ngjashme me Argjentinën në vitin 1986 dhe fitoi Kupën Botërore”.

“Një argument kundër Messi është se ai është në një skuadër që po ashtu ka ndoshta lojtarin e dytë dhe të tretë më të mirë në botë në Xavin dhe Andres Iniestan (edhe pse Cristiano Ronaldo po ashtu është aty). Messi merr më shumë ndihmë”.

“Gjëja tjetër që do të thosha për Maradonën është se ju mbani mend se ai e bëri këtë në një periudhë kur ju bëheshit copë. Tash lojtarët mbrohen më shumë”, ka thënë Ferdinand për faqen zyrtare të Manchester United. /SportIndeks.Com

Ky publikim eshte lexuar 452 here

Fjalët kyçe