Publikimet e etiketuara me fjalën ‘Xhudo’
On Thursday, December 27th, 2012

Supersportistja përgatitet për një supervit

Majlinda Kelmendi ka dyshime kur jep vlerësime për vitin 2012. Thotë se ai ishte edhe i suksesshëm edhe zhgënjyes e i mundimshëm. Por, sportistja më e mirë në Kosovë nuk ka dyshime kur flet për të ardhmen. ..më shumë

On Friday, December 14th, 2012

I kërkon Turqia e Sllovenia

Turqit nuk po i lënë rehat dy xhudistet më të mira kosovare, Majlinda Kelmendin e Nora Gjakovën. Kjo pasi Galatasaray po bën përpjekje të mëdha që t’i bëjë për vete të dyja pejanet, të cilat më ..më shumë

On Saturday, November 17th, 2012

Xhudo, Kelmendi kampione e Europës U-23

Xhudoka kosovare, Mejlinda Kelmendi, u shpall kampione e Europës për moshën U-23, në Europianin që po zhvillohet në Republikën Çeke. Ndryshe nga Lojrat Olimpike, ku Kelmendi garoi nën flamurin shqiptar, ..më shumë

On Monday, October 1st, 2012

Xhudo e nis me dy medalje ciklin e ri olimpik

Për herë të parë në histori, Kosova ka siguruar dy medalje në Kupën botërore të xhudos, Kategoria A, e cila u mbajt në fundjavë në Romë. Majlinda Kelmendi e rrëmbeu medaljen e argjendtë, kurse Nora ..më shumë

On Monday, June 25th, 2012

(Video) Majlinda Kelmendi e artë, Nora Gjakova e pesta në Çeki

Olimpistja Kosovare Majlinda Kelmendi ka fituar vendin e parë, ndërsa xhudistja tjetër pejane Nora Gjakova e ka zënë vendin e pestë në Kupën evropiane “SFJAM Noris European Cup Senior”, që u mbajt në ..më shumë

On Wednesday, May 30th, 2012

Ronda Rousey është imazhi i ri i arteve marciale

Medalje bronxi në olimpiadën e vitit 2008 në judo, Ronda Rousey është imazhi i ri i arteve marciale, një disiplinë shumë e ndjekur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjithsesi, mos u gënjeni nga fytyra ..më shumë

On Sunday, April 22nd, 2012

Serbët nuk ia dolën ta ndalnin pranimin e Kosovës në IJF

Drejtuesit e Federatës së Xhudos së Serbisë kanë pranuar se kanë dhënë maksimumin për të pamundësuar pranimin e Federatës së Xhudos së Kosovës në Federatën Ndërkombëtare të këtij sporti (IJF). ..më shumë

On Saturday, April 21st, 2012

Zyrtarizohet anëtarësimi i xhudos

Ministri i Sportit, Memli Krasniqi, bashkë me kryetarin e Komitetit Olimpik të Kosovës(KOK), Besim Hasani, kreun e Federatës së Xhudos së Kosovës (FXHK), Agron Kuka dhe me xhudisten Majlinda Kelmendi e trajnerin ..më shumë

On Friday, April 13th, 2012

Ndërkombëtarizohet edhe xhudo

Më në fund, edhe një federatë sportive e Kosovës u ndërkombëtarizua me të drejta të plota. Federata e Xhudos e Kosovës (FXHK) është anëtarësuar me drejta të plota në Federatën Ndërkombëtare të ..më shumë

On Friday, April 6th, 2012

Turne rajonal i xhudos në Pejë

Peja do të jetë qendër e grumbullimit të xhudistëve dhe xhudisteve nga i tërë rajoni, të cilët do të marrin pjesë gjatë fundjavës në turneun ndërkombëtar të xhudos ‘Judo for Peace’ (Xhudo për ..më shumë